Na návšteve u Eskima

Dátum: . Kategória: Novinky

na návšteve u Eskima

Tesne pred odchodom na skautský tábor sa nám ešte podarilo navštíviť skauta Eskima, ktorý síce ešte nepatrí k oldskautom, ale veľa si toho z obdobia svojho aktívneho skautovania pamätá. Eskimo v rokoch 1999 až 2007 viedol po bratovi Tiborovi Gerovi Nitriansku skautskú oblasť. V jeho časoch patrila oblasť v počte členov k najpočetnejším na Slovensku. Mali sme tu okolo tisíc registrovaných skautov a skautiek všetkých generácií. Jednou z Eskimových záľub je aj história a v jeho archíve sa nachádza množstvo zaujímavých materiálov, z ktorých mnohé určite publikujeme aj v rámci nášho projektu, či už ako zaujímavosť vo filmovom dokumente alebo ako vzácny materiál na tejto stránke.

K jedným z takýchto dokumentov patrí napríklad výročná správa Gymnázia Janka Kráľa v Zlatých Moravciach z rokov 1937-1938, v ktorej sa mimo iného spomína aj história pobytov prezidenta Masaryka v jeho letnom sídle v Topoľčiankach. V správe sa môžeme napríklad dočítať: "...krásna príroda v okolí Topoľčianok vábila prezidenta Osloboditeľa k vychádzkam do zelene lesov, zbarvených jeseňou, ktorá mu bola, ako sám priznal, najkrajšou v Topočiankach. V príjemných dňoch, kedy sa kraj smial žiarou paprštekov slnečných, odchádzal prezident Osloboditeľ najčastejšie k zrúcaninám hradu Hrušova. Tu, u tohoto pomníka zašlej minulosti, vzdialený svetského ruchu, cítil sa Osloboditeľ najšťastnejším. Jas slnka, kus modrej oblohy, čistý vzduch a šíry kraj, stichlý v predtuche zimy, to bolo prostredie, kde bolo možné nerušene snívať, filozofovať a poznávať. Tu zachádzal v myšlienkach do minulosti svojich osemdesiatich rokov, premýšľal o osudoch svojho národa, hľadal nové a nové cesty k dokonalosti človeka. Vtedy sa otvárala krásna duša belovlasého starca a k tým šťastným, ktorým dopriate bolo s ním tu sedieť, načúvať jeho slovám, hovorily vznešene jeho ústa najvzácnejšie pravdy, posvätené životom šľachetného..."

Ďalšou vzácnou knihou, ktorú sme si z Eskimovho archívu zapožičali a ktorú plánujeme celú zoskenovať a na týchto stránkach publikovať je aj kniha Skaut československý z roku 1920. Je to esencia pôvodných skautských myšlienok, ktorá ešte nie je poznačená žiadnymi ďalšími vplyvmi a názormi. Pre dnešného čitateľa je písaná možno už zastaralým, či naivným štýlom. Je to však návrat k pôvodným, tradičným myšlienkam zakladateľov skautského hnutia a má čo povedať aj dnešným skautom, má čo povedať aj dnešnému skautskému hnutiu. Zachytáva skautské hodnoty v ich najčistejšej podstate a poskytuje tak kompas, ktorý by mohol v mnohom pomôcť aj pri riešení súčasných problémov skautingu alebo spoločnosti.

Komentárov  

0 #1 BestRebbeca 2019-09-16 11:56
I see you don't monetize nitrava.sk, don't waste your traffic, you can earn extra cash every month with new
monetization method. This is the best adsense alternative for any type of
website (they approve all websites), for more details simply
search in gooogle: murgrabia's tools
Citovať

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť